    • XBO6000W/DTPOFR
  • Osram XBO6000W/DTPOFR
  • Osram XBO6000W/DTPOFR
    XBO6000W/DTPOFR
    Osram
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    XBO6000W/DTPOFR
    For information call 650-961-9031|Order in-stock products at sciencelighting.com
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number XBO6000W/DTPOFR is a 6000 watt (6000W) xenon short arc lamp made by Osram. It is intended to operate at currents within the range of 140-175 amps (140-175A). This lamp has an overall length of 433mm with a SFc27-14 anode base and a SFa27-14 cathode base. The warrateed lifetime is 600 hours and it has an output of approximately 270000 lumens, with a luminous intensity of 30000 candela (30000cd) from a luminous area of 1.9 x 7.0mm. This lamp is also known as Osram XBO 6000 W/DTP OFR and 69460.