    • QIH277V1600L
  • Ushio QIH277V1600L
  • Ushio QIH277V1600L
    QIH277V1600L
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QIH277V1600L
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number QIH277V1600L is a 1600 watt (1600W), 277 volt (277V) quartz infrared heater halogen lamp made by Ushio. This halogen lamp has an overall length of 502 mm, and a 407 mm filament. It has a typical lifetime of 5000 hours, with a color temperature of 2500 kelvin (2500K). This lamp is also known as Ushio QIH277-1600/L, and 1001355.