    • JCV120V500WGBF-U
  • Ushio JCV120V500WGBF-U
  • Ushio JCV120V500WGBF-U
    JCV120V500WGBF-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JCV120V500WGBF-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JCV120V500WGBF-U is a 120 volt (120V), 500 watt (500W) halogen lamp with BA15D double contact bayonet base, made by Ushio.This lamp has a frosted finish, with a diameter of 13mm and an overall length of 87mm. This halogen lamp has an average life of 2000 hours. This lamp has a color temperature of 2950 kelvin (2950K), and has an output of approximately 10100 lumens (10100lm). This lamp is also known as Ushio JCV120V-500WGBF and 1000980.