    • JCV120V400WGSN-U
  • Ushio JCV120V400WGSN-U
  • Ushio JCV120V400WGSN-U
    JCV120V400WGSN-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JCV120V400WGSN-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JCV120V400WGSN-U is a 120 volt (120V), 400 watt (400W) halogen lamp with E11 mini candelabra screw base, made by Ushio.This lamp has a diameter of 13mm and an overall length of 92mm. This halogen lamp has an average life of 2000 hours. This lamp has a color temperature of 2950 kelvin (2950K), and has an output of approximately 8250 lumens (8250lm). This lamp is also known as Ushio JCV120V-400WGSN and 1000976.