    • JCD120V75W-U
  • Ushio JCD120V75W-U
  • Ushio JCD120V75W-U
    JCD120V75W-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JCD120V75W-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JCD120V75W-U is a 120 volt (120V), 75 watt (75W) halogen lamp with GX6.35 bi-pin contacts, made by Ushio.This lamp has a diameter of 11.5mm and an overall length of 55mm. This halogen lamp has an average life of 1500 hours. This lamp has a color temperature of 2850 kelvin (2850K), and has an output of approximately 1100 lumens (1100lm). This lamp is also known as Ushio JCD120V-75W and 1000908.