    • JC24V100WG6.35-U
  • Ushio JC24V100WG6.35-U
  • Ushio JC24V100WG6.35-U
    JC24V100WG6.35-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JC24V100WG6.35-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JC24V100WG6.35-U is a 24 volt (24V), 100 watt (100W) halogen lamp with G6.35 bi-pin contacts, made by Ushio.This lamp has a diameter of 11mm and an overall length of 44mm. This halogen lamp has an average life of 2000 hours. This lamp has a color temperature of 3000 kelvin (3000K), and has an output of approximately 1800 lumens (1800lm). This lamp is also known as Ushio JC24V-100W and 1000839.