    • JC14.5V50WC-U
  • Ushio JC14.5V50WC-U
  • Ushio JC14.5V50WC-U
    JC14.5V50WC-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JC14.5V50WC-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JC14.5V50WC-U is a 14.5 volt (14.5V), 50 watt (50W) halogen lamp with G5.3 miniature bi-pin base, made by Ushio.This lamp has a diameter of 11.5mm and an overall length of 55mm. This halogen lamp has an average life of 100 hours. This lamp has a color temperature of 3200 kelvin (3200K), and has an output of approximately 1250 lumens (1250lm). This lamp is also known as Ushio JC14.5V-50WC and 1000837.