    • JC12V5WC2R-U
  • Ushio JC12V5WC2R-U
  • Ushio JC12V5WC2R-U
    JC12V5WC2R-U
    SKU:
    JC12V5WC2R-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JC12V5WC2R-U is a 12 volt (12V), 5 watt (5W) halogen lamp with G4 miniature bi-pin, made by Ushio.This lamp has a diameter of 9mm and an overall length of 28mm. This halogen lamp has an average life of 2000 hours. This lamp has a color temperature of 2720 kelvin (2720K), and has an output of approximately 60 lumens (60lm). This lamp is also known as Ushio JC12V-5W/G4 and 1000833.