    • JC12V5WBA9S-U
  • Ushio JC12V5WBA9S-U
  • Ushio JC12V5WBA9S-U
    JC12V5WBA9S-U
    SKU:
    JC12V5WBA9S-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JC12V5WBA9S-U is a 12 volt (12V), 5 watt (5W) halogen lamp with BA9S single contact bayonet base, made by Ushio.This lamp has a diameter of 9mm and an overall length of 28mm. This halogen lamp has an average life of 240 hours. This lamp has a color temperature of 3000 kelvin (3000K), and has an output of approximately 80 lumens (80lm). This lamp is also known as Ushio JC12V-5W/BA9S and 1000832.