    • JC12V20WGY9.5-U
  • Ushio JC12V20WGY9.5-U
  • Ushio JC12V20WGY9.5-U
    JC12V20WGY9.5-U
    Ushio
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JC12V20WGY9.5-U
    Product Description
    The Hi-Tech Lamps part number JC12V20WGY9.5-U is a 12 volt (12V), 20 watt (20W) halogen lamp with GY9.5 bi-pin prefocus base, made by Ushio.This lamp has a diameter of 11mm and an overall length of 55mm. This halogen lamp has an average life of 2000 hours. This lamp has a color temperature of 3000 kelvin (3000K), and has an output of approximately 300 lumens (300lm). This lamp is also known as Ushio JC12V-20W and 1003049.